Nejprodávanější

2 položek celkem

Zátěžové deky a přikrývky jsou stále oblíbenější u spáčů bojujících s nespavostí nebo noční úzkostí. Aby byla přikrývka účinná, musí poskytovat dostatečný tlak, aby měla uklidňující účinek, aniž by poskytovala tolik tlaku, že se uživatel cítí uvězněn nebo nepříjemně. Prozkoumáme hlavní úvahy při výběru hmotnosti pro vaši váženou přikrývku.

Co je to vážená přikrývka?

Vážené přikrývky obvykle obsahují buď plastové pelety nebo skleněné mikrokuličky určené pro zvýšení tlaku na tělo. Většina přikrývek váží mezi 4 a 10 kg, výrazně těžší než většina přikrývek a přikrývek. Některé přikrývky jsou dodávány s odnímatelným krytem pro snadné čištění.

Předpokládá se, že zátěžové přikrývky stimulují produkci hormonů "štěstí", jako je dopamin a serotonin, a snižují hladinu kortizolu, stresového hormonu. To pomáhá uživateli vstoupit do uvolněnějšího stavu, který vede ke spánku. Tato zdravotní tvrzení jsou však předmětem probíhajícího výzkumu.

Jak těžká by měla být vážená přikrývka?

Obecně platí, že hmotnost vážené přikrývky by měla být asi 10% vaší tělesné hmotnosti. Ideální váha přikrývky samozřejmě závisí na tom, co je pro vás správné. Preferované hmotnosti se mohou pohybovat mezi 5% a 12% hmotnosti spáče. Podívejte se na přikrývku, která poskytuje pocit pohodlí, ale která se stále cítí bezpečně, když pod ní odpočíváte. Možná budete muset vyzkoušet několik různých závaží, než se usadíte na jednom, který považujete za pohodlný. Zátěžové přikrývky nemusí být vhodné pro spáče, kteří mají tendenci se cítit klaustrofobicky.

Graf hmotnosti přikrývky

Doporučená hmotnost pro zátěžovou přikrývku se může pohybovat mezi 5% a 12% jejich tělesné hmotnosti, přičemž většina lidí dává přednost přikrývce, která váží přibližně 10% jejich tělesné hmotnosti. Bez ohledu na jeho hmotnost by správná přikrývka měla umožňovat pohodlí a pohyb.

Rozsah tělesné hmotnosti Rozsah hmotnosti přikrývky
11-27 kg 1-3 kg
15 -38 kg 1,5-3,6 kg
22-54 kg 2,5-5,5 kg
27-65 kg 3-6,5 kg
34-80 kg 3,5-8 kg
45-108 kg 4,5-10 kg
56-120 kg 5-12 kg
125-136 kg 12-13,5 kg

Doporučení pro každý rozsah tělesné hmotnosti jsou založena na obecných názorech a preferencích současných uživatelů. Spáči by neměli interpretovat tyto odhady jako exaktní vědu, protože to, co se cítí správné pro jednu osobu, nemusí být správné pro jinou osobu. Můžete také zjistit, že materiál a výplň přikrývky hrají roli v tom, jak pohodlně se cítí a spí.

Jakou velikost vážené přikrývky bych měl dostat?

Kromě hmotnosti je velikost dalším důležitým faktorem při výběru vážené přikrývky. Dostupné velikosti závisí na značce. Některé značky nabízejí velikosti, které odpovídají standardním rozměrům matrací, zatímco jiné používají obecnější dimenzovací struktury. Navíc několik značek zakládá své velikosti na hmotnosti přikrývky, což znamená, že těžší přikrývky jsou širší a delší.

Mezi nejběžnější velikosti vážených přikrývek patří:

  • Pro jednotlivce: Tyto přikrývky jsou určeny pro individuální spáče. Přikrývka měří 121 cm na šířku a 182 cm na délku, ale mohou existovat určité mírné odchylky šířky a délky. Některé značky označují tuto velikost jako standard a jednotlivé přikrývky zhruba odpovídají plné velikosti.
  • Velký: Velká vážená přikrývka je dostatečně široká, aby pojala dvě osoby, s typickou šířkou 203 až 228 cm. Tyto přikrývky také měří 203 až 228 cm dlouhé, což zajišťuje dostatek pokrytí.
  • Děti: Některé vážené přikrývky jsou pro děti menší. Tyto přikrývky obvykle měří 91 až 96 cm na šířku a 122 až 137 cm na délku. Mějte na paměti, že zátěžové přikrývky jsou obecně považovány za bezpečné pro děti od 3 let, takže mladší děti by je neměly používat.

 

Garance vrácení peněz
Garance vrácení peněz
do 14 dní
Přes 3000 výdejních míst
po celé ČR
Doručení do 2 dnů
na jakékoliv místo